iPhone, iOS, Android, Samsung, Huawei, LG, Sony, HTC incelemeler ve ipuçları

Augmented Reality (Ar) Teknolojisi-Zenginleştirilmiş Gerçeklik

Augmented Reality (Ar) Teknolojisi-Zenginleştirilmiş Gerçeklik

Yazar
Okurlar
  • test

 

Popülerliğini giderek arttıran akıllı telefonlar ve tabletler için yeni teknolojiler hergeçen gün artmakta.Yeni sayılmayan ama eski olmayan “Augmented Reality” akıllı telefonlarımız için vazgeçilemez teknolojilerden biri olma yolunda.

Augmented Reality (AR) Türkçede “Zenginleştirilmiş Gerçeklik”,”Arttırılmış Gerçeklik” gibi anlama geliyor.Bugün için bu teknolojinin akıllı telefonlarda kullanımı henüz çok yaygınlaşmış durumda değil.Fakat birçok AR destekli uygulama sayabiliriz.Bunlar arasında Layer,Wikitude gibi uygulamaları gösterebiliriz.

“Hoops AR” oyunundan bahsedecek olursak eğer Quallcomm gerçekten iyi iş çıkarmış.Oyun çok keyifli ve bambaşka bir deneyim sunuyor.App Store ve Android Markette Hoops AR ücretsiz.Yani hem iOS hemde Android platformlarında oynayabilirsiniz.Alttaki resmi çıktı alıp,uygulamayı da yüklerseniz başlayabilirsiniz.(Çıktının renkli yada renksiz olması önemli değil 🙂 )

Hoops AR  ile ilgili video:

 

 

Android cihazımda oynadığım “Ar Zombie Gate” ise yine görenleri heyecanlandıracak cinsten.Kesinlikle denemenizi tavsiye ederim.

 

Ar Zombie Gate

 

 

Artık mobil uygulamalar yazılırken hem iOS hemde Android işletim sistemli cihazlarda kullanılabilmesi için iki platforma da uygun şekilde hazırlanıyor.Yani demek istediğim aradığınız bir uygulamayı her iki işletim sisteminin marketinde büyük olasılıkla   bulabilirsiniz.

Zenginleştirliş gerçeklik günlük yaşantımızda karşımıza çok fazla çıkacak.Örneğin bir maç bileti aldığınızda akıllı telefonunuzdan bileti gösterince takımlarla ilgili istatistikler,eski goller,röportajlar gibi bilgilere ulaşabiliriz.Firmalar tarafından çok kullanılabilecek bir teknoloji olabilir;Aldığınız bir oyuncağın kutusunun üzerinde 3D modelini görmek gayet hoş olacaktır.Yada almayı düşündüğünüz son model bir akıllı telefonu,AR sayesinde otobüs durağındaki reklam panosundaki görsel sayesinde kendi telefonunuzdan reklamdaki telefonun işletim sistemini,menülerini,geçişlerini tecrübe edebileceksiniz.

Youtube da birçok AR videosunu izleyebilirsiniz.Bunlardan bir örnek Volkswagen hazırlamış;

Mercedes de boş durmamış 🙂 App Store da “AR C-Class” isimli uygulamayı indirip deneyebilirsiniz.Uygulamanın amacı araca opsiyon parçalar ekleyip küçük modifikasyonlar yaparak aracın nasıl göründüğü hakkında fikir edinmemizi sağlıyor.Buradan  uygulamayı çalıştırmak için gerekli olan çıktıyı ( http://www.mercedes-benz-accessories.com/content/media_library/mba/global/service/augmented_reality/c-class_mercedessport.pdf ) alabilirsiniz.

 

iyi eğlenceler 🙂

 

Facebook Yorumları

Facebook Yorumu

6 yorum

  1. Yorumlarınız için teşekkürler İlker Bey,elimden geldiğince kendi imkanlarımla içerik yazmaya devam etmeye çalışıyorum 🙂 yorumlarınızı ve sizi sayfalarımızda görmek isteriz 🙂

  2. Gelecegin teknolojisi gercekten superrr, ayrica application tavsiyleri icin tessekurler, farkinda olmadigimiz bu tip application lari sitenizde yayinlarsaniz takip etmek isteriz 🙂 … Tesekkurler

  3. 3GS ile HOOPS AR çalışıyor arkadaşlar 🙂

  4. teşekkürler çok hoşuma gitti 🙂

  5. çok iii yaa

  6. 3GS ile çalışır mı?
    tşk

Bir Cevap Yazın