iPhone, iOS, Android, Samsung, Huawei, LG, Sony, HTC incelemeler ve ipuçları

iMediaShare – iPhone ile DLNA kullanımı – TV’ye içerik paylaşımı

iMediaShare – iPhone ile DLNA kullanımı – TV’ye içerik paylaşımı

Okurlar

Teknoloji geliştikçe akıllı telefonlarımızda kullandığımız donanımlarda haliyle gelişiyor.Bu donanımlardan en çok kullanılanlar herhalde kameralardır diye tahmin ediyorum.5 MP çözünürlüğün artık standart olduğu günümüzde geçtiğimiz aylarda tanıtılan Nokia’nın 41 MP’li akıllı telefonu PureView kamerasından sıkça söz ettirdi.Kameraların yetenekleri arttıkça kaliteli fotoğraflar ve videolar çekebiliyoruz.Eğer dlna uyumlu televizyonunuz varsa fotoğraf,video ve müziklerinizi tv’den oynatabilirsiniz.

 

dlna nedir?

Kelime anlamı “Digital Living Network Alliance”.Kısaca bahsedecek olursak dlna sertifikasına sahip cihazınız ile dlna uyumlu tv’ye içerikleri kablosuz modem üzerinden paylaşabiliyoruz.Yani fotoğraf,video vs. içerikleri kablosuz olarak telefonumuzdan tv’ye aktarabiliyoruz.Nokia uPnp adıyla,Samsung AllShare adıyla cihazlarında bu desteği veriyor.iOS tabanlı cihazlarda dlna desteği yok ama uygulamalar sayesinde bu özelliği cihazlarımıza kazandırabiliriz.

Bu videoda dlna nedir anlatılmaya çalışılmış.

iPhone,iPad yada iPod Touch cihazlarda dlna özelliği yok.Ama yapabiliriz.Peki nasıl?

Uygulamamızın ismi “iMediaShare”.Ben iki senedir bu uygulamayı kullanıyorum,App Store’daki diğer dlna uygulamaları arasında bence en iyisi.Uygulama nasıl çalışıyor bakalım..

Öncelikle tv’niz modeme bağlı olsun.iPhone’umuz da modeme bağlı olsun.iMediaShare’i çalıştırıyoruz.

Uygulama açılınca karşımıza gelen ekranda küçük ikonlarla işe koyulabiliriz.Cihazımızda ki müzik,video ve fotolara buradan erişip tv’ye gönderebiliyoruz.

Bu ekranda birçok seçenek mevcut.Animal Planet’ten Youtube’a,HDNet’ten Driving Sports HD gibi yabancı içerikleri tv’den izleyebileceksiniz.Alttaki resimde bu kanallardaki içeriklerden bir görüntü var.

                                                 Driving Sports içeriği. HD olarak izleyebiliyoruz.

Burda televizyonun resmini çekmeme rağmen görüntü netliği size fikir verecektir.
Gelelim fasulyenin faydalarına,My Photos seçerek iPhone’umuzdaki fotoğraflardan birini tv’den görmek istiyoruz.
Resmi seçtikten sonra bağlı olduğumuz kablosuz modeme bağlı olan dlna uyumlu cihazları görüyoruz.Burada bahsetmek istediğim diğer bir nokta ise dlna destekli tv’niz yoksa onun yerine Play Station 3 varsa aynı işi görecektir.Play Station 3 dlna uyumlu cihazlardan biridir.Bu sayede PS3 üzerinden tv’ye aktarabilirsiniz.( XBox da olur 🙂 )
iMediaShare App Store’da ücretli ve ücretsiz iki versiyonu var.Ücretlisi 4,99$.Ücretsize olana göre farkı,uygulamada karşımıza reklamların çıkmaması ve daha fazla HD kanal içermesi.Ben uzun süredir ücretsiz versiyonu kullanıyorum rahatlıkla işimi görüyor 🙂
iMediaShare uygulamasını AppStoredan indirebilirsiniz.

Facebook Yorumları

Facebook Yorumu

8 yorum

  1. Hallettinmi bro ben hala arayıştayım

  2. Arkadaşlar öncelikle merhabalar elimde 102 ekran smart tv var dlna sertifikalı neromedia home tarzı bi programın gerekli olduğu yazıyor ancak iphoneda bu program tvyi görmüyor yardım eder misiniz iphonedan tvye Nasıl aktarabilirim video falan

  3. Iphone kullanirken appletv almistim.lg tvde internet baglantisi yok ama aplle tv araciligiyla imediashare le baglanmaya calisiyorum.bir iki defa oldu hep wifi tv ye baglanma problemi gosteriyor.sebebini bilen varmi acaba.bir turlu olmadi?telefonum samsung s4 bu arada.

  4. Merhaba, dlna özelliğini kulllanıyorum iki sıkıntıyla karşılaştım. Birincisi oynattığım kamera çekimi videolarda belli süre sonra takılma yapıp buffering yapıyor bunu aşmanın yolu var mı? İkincisi avi gibi video formatını oynattıramadım çünkü avileri görmüyor video listesinde bunu gördürmenin bir yolu var mıdır ? Teşekkürler.

  5. Fatih Bey, tv ye içerik yansıtmak için router görevi gören modem olmalı.Telefonların modem özelliği sadece internet dağıtır.Yani evinizde kablosuz adsl modem gibi bir cihaz olmalı.Telefon ve tv modem üzerinden haberleşiyor.

  6. merhaba

    benim samsung smart tv televeizyonum var dahili wifi var ama evde internetim yok iphone 4s telefonum var interneti içinde direk kablosuz olarak bağlayabiliyormuyum eğer olmuyorsa kardeşimin galaxy s3 üvar onun üzerinden modem görevi yaparak iphone den bağlanabilirmiyim

  7. Kablo ile bağlantı aslında daha akıcı ve kalite kaybı olmadan sağlanır.Yani kablo iyidir 🙂 ama kablosuz bağlantının keyfi başka 🙂

  8. Artık kabloları atıyormuyuz?Böyle mi anlamalıyım?

Bir Cevap Yazın