Dell Streak 7 inceleme ve özellikleri

Birçok üretici pazardan pay kapabilmek için tablet işine soyundu.iPad ile başlayan tablet çağı, kullanıcıları da bu çağa çekmeyi başardı. Tablet kullanıcılarının sayısı gün geçtikçe artıyor. Bu yazıda Dell Streak 7, incelemesini yapacağımız tablet olacak.

Streak 7’nin adından da anlaşılabileceği gibi ekran boyutu 7 inç.Kenarlarının oval yapısı kesinlikle çok rahat kullanım sağlıyor.Sağ baş parmak ile alt alta konumlandırılmış “Geri-Menü-Ev” tuşlarına dokunmak çok kolay.Sim yuvası ve hafıza kartı yuvası gizli konumlandırılmış.Tek kapak altından iki yuvaya erişebiliyoruz.Cihaz telefon görüşmelerini desteklemiyor,ama sms alıp gönderebilirsiniz.Bu arada cihazın biraz ağır olduğunu söylemeliyim.(453 gr)

Donanım

  • Andrid 3.2 Honeycomb işletim sistemi
  • Çift Çekirdekli 1 GHz işlemci
  • NVidia çipseti
  • 512 MB Ram
  • 480×800 piksel kapasitif 7 inç ekran – 132 piksel/inç
  • 16 GB hafıza,32 GB destekli micro sd hafıza kartı yuvası
  • 5 Mp kamera-1.3 Mp ön kamera (Skype gibi uygulamalar için)
  • 720p HD video kayıt
  • GPS,Wifi,Bluetooth

Kullanım

Streak 7 donanım açısından üst seviye bir tablet değil.Ancak ilk tabletiniz olacaksa,giriş seviyesi için çok ideal diyebilirim.Cihazı kullanırken benim tek hoşuma gitmeyen tarafı ekranı oldu.Piksel yoğunluğu biraz daha arttırılsaymış çok daha güzel olurmuş.Ekran biraz cansız kalıyor.

Cihazda Nvidia Tegra 2 chipset kullanılmış.Bu,oyunlarda daha fazla performans anlamına geliyor.Menüdeki Nvidianın uygulaması sayesinde cihazla uyumlu oyunlara direk ulaşabilirsiniz.

Bağlantı

Dell Streak 7,3G bağlantı desteği ile ortalama 3 mbps bağlantı hızları verdi.SpeedTest uygulaması ile yaptığım ölçümlerde sınıfı geçmeyi başardı.Bluetooth,wifi desteği var.Ayrıca Android’in kablosuz modem özelliği sayesinde yanınızdaki cihazlara internet paylaşabilirsiniz.Cihazla sms alıp göndrebilir ama telefon görüşmesi yapamazsınız.

Streak 7’nin sağ ve sol kenarına yerleştirilmiş iki tane hoparlörü bulunuyor.Ses açısından yeterli performans sunuyor diyebilirim.Ayrıca kutusundan kulaklık çıkıyor.Ekranda çizilmeye dayanıklı olan Gorilla Glass malzeme kullanılmış.Cihazın arka kısmındaki kaplama ise hoş duruyor.

Kamera

Streak 7 ile çektiğim fotoğrafı altta görebilirsiniz.HD 720p video kayıt ve otofokuslu 5 mp fotoğraf çözünürlüğü gayet yeterli gelecektir diye düşünüyorum.Yazının başında söylediğim gibi üst donanımlara sahip bir tablet değil.Kaldı ki tabletlerde kullanılan kameralar cep telefonları gibi 8-10-12 mp yüksek çözünürlüklü olmuyor.