iPhone, iOS, Android, Samsung, Huawei, LG, Sony, HTC incelemeler ve ipuçları

iTunes ile bilgisayara iPhone yada iPad yedekleme – Geri yükleme

iTunes ile bilgisayara iPhone yada iPad yedekleme – Geri yükleme

Okurlar

 

Bu yazıda iTunes kullanarak bilgisayarımıza cihazlarımızın yedeğini nasıl alacağımızı anlatmaya çalışalım. Apple ürünleri iTunes programını kullanarak bilgisayar ile arasında veri alışverişi yapar. iTunes da Apple’ın kendi programıdır. Bilgisayarınızda iTunes kurulu değilse indirip kurmanız gerekli.

 

Yedek aldığınız zaman cihazınızda ki herşey yedeklenir. Uygulamalar dahil.Ama uygulamaların yedeğini almak için önce yapmamız gereken bir işlem var. Usb kablosu ile cihazımızı bilgisayara bağladıktan sonra,iTunes ekranında sol tarafta “Aygıtlar” altında cihazımız görünecektir.

Yedek almadan önce, iPhone’a yüklediğimiz uygulamaları bilgisayarımıza aktarmak gerekiyor. Çünkü yedek aldığınız zaman cihazda yüklü olan uygulamalar yedeklenmez. Bunun için  iTunes’da “Satın alınanları aktar” yapmak gerekiyor. Bağlı olan cihazın adının yazdığı kısıma sağ tıklıyoruz ve menü açılıyor. Böylece cihazınızda ki uygulamalar bilgisayarınıza kopyalanacak.

 

Bu aşamada eğer size bilgisayarı yetkilendir isteği gelirse;

Apple kimliğimiz ile yetki veriyoruz.

Bilgisayara yetki vermek için,iPhone’a uygulama yüklerken kullandığımız Apple kimliğimizi yazıyoruz.Bu sayede iPhone yada iPad de yüklü olan uygulamalar bilgisayarımıza kopyalanmış oluyor.Bu arada en fazla 5 bilgisayara yetki verebiliyoruz.

Şimdi gelelim yedek nasıl alınır konusuna.Çok basit iki hareketle yedeklemeyi başlatıyoruz.Yine aygıt ismine sağ tıklıyoruz ve menü açılıyor.

 

Yedeklediğimiz zaman cihazımız içerisinde noktasından virgülüne kadar herşey yedeklenmiş olur.(yukarıda bahsettiğimiz “satın alınanları aktar” yapmayı unutmayın)

Yedeklediğimiz cihazların listesini  iTunes da  Düzen–>Tercihler menüsü altında görebiliriz.Hangi gün ve hangi saatte yedek alındığı bilgisi var.Eğer kullanmadığınız cihazların yedeği var ise bu ekrandan silebilirsiniz.Böylece bilgisayarınızda yer kaplamasını engellemiş olursunuz.

 

Aldığımız yedekleri başka bir cihaza yüklemek istersek yine çok basit iki hareketle işi halledebiliriz.Cihazınızı sıfırlamış,servise yollamış yada yeni bir cihaz almış olabilirsiniz.Bu gibi durumlarda ise  yine sağ tıklayıp “Yedekten geri yükle” yapıyoruz.Bu işlemi yaptığınızda cihazdaki tüm veriler silinir ve seçmiş olduğunuz yedek dosyasındaki veriler yüklenir.

Karşımıza gelen menüde bilgisayarımızda bugüne kadar almış olduğumuz yedekler listelenir. Hangi yedeği yüklemek istiyorsak seçip “Geri Yükle”  diyoruz ve yükleniyor.

Alınan yedek dosyaları bilgisayarda hangi klasörde tutulur?  sorusu ile çok karşılaşıyorum.Daha önce bu konu hakkında yazımızı paylaşmıştık.

İşletim sistemlerine göre;

 • Mac

~/Library/Application Support/MobileSync/Backup/

 • Windows XP

\Documents and Settings\(username)\Application Data\Apple Computer\MobileSync\Backup\

“Application data” klasörüne hızlı erişmek için Başlat–>Çalıştır   %appdata%   yazınız.

 • Windows 7

\Users\(username)\AppData\Roaming\Apple Computer\MobileSync\Backup\

“AppData” klasörüne hızlı erişmek için Başlat–>arama kutusuna   %appdata%  yazınız.

 

Sizinde konu hakkında sorularınız yada şurası eksik kalmış dediğiniz kısımlar varsa yorumlarınızı bekliyorum.Konumuzu hemen güncelleriz 🙂

Facebook Yorumları

Facebook Yorumu

15 yorum

 1. Yedekleme geri yüklemede sosyal medyadaki
  Geçmiş konuşmakarımda geri gelirmi

 2. Merhaba, benim pc deki yedeğim Itunes de çıkmıyor nasıl yükleyebilirim?

 3. telefonum sim kartımı okumadı bu nedenle müşteri hizmetlerini aradım telefonu fabrika ayarlarına cevırmem gerektıgını söylediler iki tür yedekleme var icloud ve itunes arastırdıgma göre itunes satın alınanları geri yükle dedıgımızde uygulamalarımızı da geri yüklüyormus benım keep safe adında içinde foto bulunan uygulamam var içindekileri de yedekler mi bir de yedekleme taptım diyelim daha sonra teli sıfırladım itunesa bagladım bu yedek gozukur degıl mı ?

 4. Sadece iPhonelara yükleyebilirsiniz.Başka marka telefonlara yüklenmez.

 5. yedeklediğimiz bilgileri sadece yine iphone a mı geri yükleyebiliyoruz?
  resimleri vs onları baska telefona atabiliyormuyuz?

 6. Berna Hanım bilgisayarınızda yeterli hafıza var mı?Bilgisayarınız bu yüzden yedek alamıyor olabilir.

 7. Yedekleme bilgisayara kaydedilmedigi icin itunes iphone adlı iphone’u yedekleyemedi.boyle bi hata alıyorum napmam gerek acil yardım

 8. HATA VERİYOR

 9. Evet yüklenir.

 10. Satın alınanları aktar deyip yedeği geri yüklediğimizde uygulamalar geri yüklenecek mi?

 11. Emeğinize saglık çok faydalı oldu.teşekkürler

 12. Şeyyy benim itunesim farklı bunu nerden indirenilirim

 13. SMS ler vs hepsinden bahsediyoruz burada değil mi 🙁

 14. Hayır silinmez.Düzen->tercihler->aygıt menüsunden cihazınıza ait yedeği silmeniz gerekir.

 15. Telefonumu İOS 6 güncellemesi için arkadaşımın bilgisayarında yedekledim. Yedekten Geri yükleme yaptıktan sonra bilgisayardaki veriler silinir mi?

Bir Cevap Yazın