iPhone, iOS, Android, Samsung, Huawei, LG, Sony, HTC incelemeler ve ipuçları

Android 4.1 Jelly Bean özellikleri

Android 4.1 Jelly Bean özellikleri

Okurlar

 

Android’in son sürümü “Jelly Bean” daha aylar öncesinden konuşulmaya başlandı.Biz “jelibon” demeyi kendimize daha yakın bulduk 🙂 Aslında Jelly Bean jel fasulye anlamına geliyor 🙂  Android her sürümünde tatlı isimleriyle ve alfabetik sırayla isimlendiriliyor.Bundan sonra gelecek olan sürüm “Key Lime Pie” adını alacak gibi görünüyor.Dedikodular şimdilik  bu yönde.Bu yazımızda Jelly Bean ile gelen yeniliklere değinelim istedik.

4.1 JellyBean temmuz ayı yani bu ay  içerisinde Galaxy Nexus,Nexus S ve Motorola Xoom için geliyor.Google ilk etapta kendi cihazlarına öncelik tanıdı.Ayrıca geçtiğimiz günlerde San Francisco’da düzenlenen Google konferansında  Asus Google Nexus 7 ile JellyBean ile gelen ilk cihaz duyurulmuştu.

 • Daha hızlı ve akıcı kullanıcı arayüzü
 • Animasyonlu menü geçişleri
 • Daha geniş bildirim satırları
 • Boyutları değiştirilebilen widget’lar
 • Sözcük tahmini yapabilen iyileştirilmiş klavye
 • Yeni diller ile zenginleşen erişilebilirlik seçenekleri
 • Geliştirilmiş Android Beam ile (NFC) fotoğraf ve video transferi
 • Çevrimdışı çalışabilen ses tanıma ve yazma özelliği (internet bağlantısına gerek yok,önemli gelişme)
 • Google Voice ile arama motoru kullanımı (Siri ile karşılaştırmasını çok göreceğiz)
 • Chrome standart web tarayıcı olarak geliyor
 • Kamera ve fotoğraf tarafında iyileştirmeler yapıldı
 • “Google Now” ile hava durumu,spor müsabakaları,trafik durumunu bildirimler vasıtası ile alabilme.(Bölgesel olabilir)
 • HDMI çıkışlı cihazlarda ses iyileştirmesi
 • Çevirimdışı Google haritalar kullanımı (Ülkelere göre değişir,Türkiye de daha sonra kullanılır büyük ihtimalle)
 •  Widgetların boyutlarını değiştirebiliyoruz
 • Voice Search Eyfel kulesinin yüksekliği nedir? gibi sorulara yanıt verebiliyor.
 • Klavye kelime tahminleri yapabiliyor.
 • Fotoğraflarda düzenleme seçenekleri var.

Aslında 4.1 JellyBean daha birçok yenilik ile beraber geliyor.Geliştiricilerin uygulama yazmaları için gerekli olan SDK ayrıca yenilenmiş 🙂 Bu yazıda belli başlı yeniliklerden bahsetmeye çalıştık.Eğer sizinde eklemek istedikleriniz olursa yorumlardan yazabilirsiniz.Yazımızı güncelleriz 🙂

 

 

Facebook Yorumları

Facebook Yorumu

10 yorum

 1. Jelly Bean en güvenli versiyon olduğu söleniyor

 2. 🙂 Teşekkür ederiz Emir Bey.İyi haberlerde kullanın Jelibonu 🙂

 3. Rica ederim Nejat Bey, asıl bu bilgiler için ben teşekkür ederim. Kendi browseriyla ve chromela flash video açmaya çalıştım. Flash Player 11 yüklü olmasına rağmen chrome acamadi ve flash player yüklemek için play storea yönlendirdi. Play storeda ise flashplayer11in cihaz sürümü için uygunsuz olduğu yazıyordu.

 4. Emir Bey değerli yorumlarınızı bizimle paylaştığınız için teşekkürler 🙂

  Acaba cihazın kendi browser’ı üzerinde flash ile ilgili sorun oldumu güncellemeden sonra?Test edebildiniz mi?Çünkü 4.1 flash desteksiz web browser ile gelecek deniyordu.

 5. Dün sabah erken saatlerde Jelly Bean’in yükleme için hazır olduğunu görünce hemen indirip kurdum. Bir günlük bir kullanımın ardından kaba taslak birşeyler yazabilirim.

  Öncelikle menü geçiş animasyonları iPhone’a benzemiş. Geçişler şimdilik sorunsuz ve hızlı, takılma olmuyor.

  Kamera kalitesi için birşey diyemiyorum ama çekilen fotoğraflar arasında geçişlerdeki animasyonları ve fotoğrafları kolay silme olayını çok beğendim.

  Bildirim satırı oldukça genişlemiş. Hatta cevapsız aramada altta geri arama ve mesaj yollama butonları çıkıyor ya da google+’a yedeklenen fotoğrafları bildirim menüsünden görebiliyorsunuz.

  Chrome gelmedi bana güncelleme ile birlikte, telefonun mevcut browserı duruyordu, chrome’u elle indirdim.

  Google Currents ve Google Play Dergiler isminde iki yeni uygulama eklenmiş.

  Sesli arama güzel çalışıyor, soru kalıpları anladığım kadarı ile İngilizce’ye daha uygun olsa da bizde de kullanılabilecek bir özellik. Fakat sesli yanıt olayını göremedim ben, bu açıdan Siri ile kıyaslanabileceğini sanmıyorum.

  Widget’larda bazılarının boyutları ayarlanabiliyor. Eskiden de bazı widgetlar ayarlanabiliyordu fakat şimdi sanırım daha fazlası ayarlanabilir hale gelmiş.

  Bir de batarya ömrü konusunda iyileştirme yapıldıysa çok mutlu eder bu güncelleme 🙂

 6. Gelsin hemen yorumlarımi yazarım Nejat Bey 🙂

 7. Rica ederim,4.1 tecrübelerinizi bekliyoruz Emir Bey 🙂

 8. Cevabınız için teşekkür ederim. Acemi bir Android kullanıcısı olarak şaşırttı gerçekten. Hatta ben Jellybean’in Android 5.0 olacağını sanıyordum. Odin konusuna yabancıyim ama tlf Yakju sürümüne getirdiğim için kısa sürede güncelleme gelir diye düşünüyorum.

 9. Emir Bey bahsettiğiniz konu bence Android kullanıcılarının handikap yaşadığı konudur.Çok sık versiyon çıkması,daha 4.0 dünyada %10 civarlarında kullanılırken yeni bir versiyon gelmesi kullanıcıları eski versiyon mu kullanıyorum durumuna düşürüyor.Dikkat ettiyseniz 4.1 ilk önce stratejik cihazlara sunuldu.Birazda bu yüzden sık versiyon çıkıyor.Bu arada 4.1 Flash desteği içermiyor.Ama marketten yüklenebiliyor.15 Ağustosta markettende Flash Player kaldırılılacakmış.Nexus lara dün güncelleme açıldı bildiğim kadarıyla.Türkiyedeki cihazlara da yakında güncelleme düşer.Bekleyemem derseniz Odin ile yükleyebilirsiniz 🙂 Yükledikten sonra tecrübelerinizi paylaşırsanız seviniriz..

 10. Bir Nexus sahibi olarak merakla bekliyorum Nejat Bey 🙂 ics daha tam yayginlasmamisken jellybean neden bu kadar erken çıktı merak ettim ama.

Bir Cevap Yazın