Galaxy S3 ve hareket sensörleri

Günümüz en popüler cihazı olan Samsung’un gelişmiş telefonu Galaxy S3 piyasaya çıktığından beri oldukça iyi satış adetleri elde etti.Önceki gün yapılan açıklamaya göre S3 satış adetleri dünyada 10 milyonu aşmıştı.Galaxy S3 te gelişmiş hareket sensörleri bulunuyor.Bu yazımızda harekete dayalı sensörleri inceliyoruz.

Öncelikle “Ayarlar” menüsü altındaki “Hareket” menüsündeki etkinleştirmeyi işaretliyoruz.Yoksa sensörler çalışmaz.

  • Doğrudan Arama
Size gönderilen mesajı okudunuz.Ardından mesaj gönderen kişiyi aramak için telefonu kulağınıza götürmeniz yeterli olacak.
  • Akıllı uyarı

Galaxy S3’te benim en hoşuma giden özelliklerden biri akıllı uyarı.Şöyle çalışıyor:Telefonu masanızda bıraktınız.İşinizi bitirip geldiniz,elinize aldığınız anda eğer titreşim verirse cevapsız arama,mesaj gibi bildirimler var demektir.

  • En üste dokunun
İntenette dolaşırken,mail okurken vs. sayfanın en üstüne çıkmak isterseniz S3 ün tepesine iki kere tık tık diye hafifçe vurmanız yeterli.Böylece sayfanın en üstüne hızlıca çıkarsınız.
  • Akıllı bekleme

S3 reklamlarında belki görmüşsünüzdür.”Uyumak için sizi bekler” gibi bir söz geçiyordu.Mail okurken,internette gezerken vs. öndeki kamera sizin ekrana baktığınızı anlıyor ve ekran kararmıyor.Böylece ara sıra ekrana dokunmak zorunda kalmıyoruz.Güzel düşünce Akıllı beklemeyi aktif etmek için ekran ayarlarından seçim yapıyoruz.Bu sensör çalışırken ekranda en üst satırda ara sıra “göz” simgesi çıkıyor.

Galaxy S3 anlattıklarımızın dışında telefon çaldığında ters çevirip sessize alma, cihazı sallayarak etraftaki Bluetooth cihazları arama, fotoğraflara bakarken, internette dolaşırken yakınlaştırmak için cihazı eğme gibi hareketleri de algılayabiliyor.