ayarlar->gps imi Fotoğraf çekerken bu ayarların kalıcı olması için cihazınızın "gps" modülü açık olmalıdır.GPS açık olmazsa cihazınız konumlama yapamayacağı için konum bilgilerini fotoğrafa ekleyemez. bu sayede" /> ayarlar->gps imi Fotoğraf çekerken bu ayarların kalıcı olması için cihazınızın "gps" modülü açık olmalıdır.GPS açık olmazsa cihazınız konumlama yapamayacağı için konum bilgilerini fotoğrafa ekleyemez. bu sayede" />

iPhone, iOS, Android, Samsung, Huawei, LG, Sony, HTC incelemeler ve ipuçları

Geotag nedir?Akıllı telefonlarda nasıl çalışır?

Geotag nedir?Akıllı telefonlarda nasıl çalışır?

Okurlar

 

Geotag, “Geographical Tagging” kelimesinin kısltılmışı olarak karşımıza çıktı.Türkçe karşılığı ise “Coğrafi etiketleme” yada “Konum etiketi” gibi anlamlara çıkıyor.Akıllı telefonlarımızın artık hemen hemen hepsinde geotag mevcut.Cihazımız uydu bağlantısı yaparak çekitiğimiz fotoğraflara konum bilgilerini alıyor ve fotoğrafın içine gömüyor.

Peki akıllı telefonlarımızda bu sistem nasıl çalışıyor? Şöyle açıklamaya çalışalım;

Akıllı telefonumuzun kamerasını açtığımızda cihazımız uydu bağlantısı yapmaya çalışır.Fakat bu bağlantı için öncesinde bizim ayarlar kısmından izin vermemiz gerekiyor.Bir kere izin verince daha sonra bu bağlantı otomatik olarak gerçekleşiyor.

Samsung Android akıllı telefonları için nasıl ayarlandığına bakalım.

 

kamera->ayarlar->gps imi

 

Fotoğraf çekerken bu ayarların kalıcı olması için cihazınızın “gps”  modülü açık olmalıdır.GPS açık olmazsa cihazınız  konumlama yapamayacağı için konum bilgilerini fotoğrafa ekleyemez.

 

bu sayede fotoğraflarımıza baktığımızda “ben bu fotoğrafı nerde çekmiştim?” diye düşünmüyoruz 🙂

AccuWeather hava durumunu da almışız 🙂

 

Coğrafi etiketleme sisteminin iOS cihazlarda nasıl çalıştığına da bakalım,

Eğer fotoğraflarınızda yer işareti bulunsun istiyorsanız ayarlar–>gizlilik–>konum servisleri–>açık olmalı ve kameraya izin vermiş olmanız gerekir.

iOS cihazınızda kamerayı ilk çalıştırdığınızda “kamera konum bilgilerinize erişmek istiyor.İzin veriyor musunuz?” sorusunu sorar.Bu aşamada izin verirseniz alttaki işlemleri yapmanıza gerek kalmaz.

Kamera “açık” durumda olduğu için fotoğraflar konumlanacaktır.

 

Sonrasında iOS cihazınızdan fotoğrafları açtığınızda “yerler” içinde fotoğraflarınızın çekildiği konumları işaretli olarak görebilirsiniz.İğnelerin üzerinde dokunduğunuzda konumda çekilen fotoğraflara erişebiliyorsunuz.

Haritayı yaklaştırınca daha detaylı konum bilgileri görebilirsiniz.

Apple coğrafi etiketleme sitemini işletim sisteminde daha başarılı kullanmış. Android cihazınızda ise fotoğrafları harita üzerinde görebilmek için uygulama indirmeniz gerekiyor.

Facebook Yorumları

Facebook Yorumu

2 yorum

  1. Fakat etiket bilgisindeki ifadeler değiştirilebilse iyi olur. Ben mesela “yılında” ifadesini gereksiz buluyorum. Ne demek yani.. hiç yazmasa o kelimeyi olmuyor mu? Bu bilgi nasıl değişirki? Sadece koordinat da yazılabilir aslında..

  2. “Coğrafi etiketleme” sistemini çok sevdim…Bu işi en iyi yapan cihazdan en kısa zamanda edinmeliyim… Üsteki etiketli resmi sanki bir yerden tanıyorum…slm

Bir Cevap Yazın