Geotag nedir?Akıllı telefonlarda nasıl çalışır?

Geotag, “Geographical Tagging” kelimesinin kısltılmışı olarak karşımıza çıktı.Türkçe karşılığı ise “Coğrafi etiketleme” yada “Konum etiketi” gibi anlamlara çıkıyor.Akıllı telefonlarımızın artık hemen hemen hepsinde geotag mevcut.Cihazımız uydu bağlantısı yaparak çekitiğimiz fotoğraflara konum bilgilerini alıyor ve fotoğrafın içine gömüyor.

Peki akıllı telefonlarımızda bu sistem nasıl çalışıyor? Şöyle açıklamaya çalışalım;

Akıllı telefonumuzun kamerasını açtığımızda cihazımız uydu bağlantısı yapmaya çalışır.Fakat bu bağlantı için öncesinde bizim ayarlar kısmından izin vermemiz gerekiyor.Bir kere izin verince daha sonra bu bağlantı otomatik olarak gerçekleşiyor.

Samsung Android akıllı telefonları için nasıl ayarlandığına bakalım.

Geotag android


kamera->ayarlar->gps imi

Fotoğraf çekerken bu ayarların kalıcı olması için cihazınızın “gps” modülü açık olmalıdır.GPS açık olmazsa cihazınız konumlama yapamayacağı için konum bilgilerini fotoğrafa ekleyemez.

bu sayede fotoğraflarımıza baktığımızda “ben bu fotoğrafı nerde çekmiştim?” diye düşünmüyoruz


AccuWeather hava durumunu da almışız

Coğrafi etiketleme sisteminin iOS cihazlarda nasıl çalıştığına da bakalım,

Eğer fotoğraflarınızda yer işareti bulunsun istiyorsanız ayarlar–>gizlilik–>konum servisleri–>açık olmalı ve kameraya izin vermiş olmanız gerekir.

iOS cihazınızda kamerayı ilk çalıştırdığınızda “kamera konum bilgilerinize erişmek istiyor.İzin veriyor musunuz?” sorusunu sorar.Bu aşamada izin verirseniz alttaki işlemleri yapmanıza gerek kalmaz.

Kamera “açık” durumda olduğu için fotoğraflar konumlanacaktır.

Sonrasında iOS cihazınızdan fotoğrafları açtığınızda “yerler” içinde fotoğraflarınızın çekildiği konumları işaretli olarak görebilirsiniz.İğnelerin üzerinde dokunduğunuzda konumda çekilen fotoğraflara erişebiliyorsunuz.

Haritayı yaklaştırınca daha detaylı konum bilgileri görebilirsiniz.

Apple coğrafi etiketleme sitemini işletim sisteminde daha başarılı kullanmış. Android cihazınızda ise fotoğrafları harita üzerinde görebilmek için uygulama indirmeniz gerekiyor.