Android cihazlara gelen bildirimleri engelleme

Not: Eğer yeni sürüm kullanan güncel bir Android telefon (2015-2016 Android 5-6-7) kullanıyorsanız bildirim ayarları ile ilgili yeni yazımızı okuyabilirsiniz.

Akıllı telefonlarımıza yüklediğimiz uygulamaların sayısı her geçen gün artarken uygulama marketlerindeki uygulamaların sayılarıda her geçen gün artıyor.Google Play uygulama sayısı 700.000’i geçmiş durumda.Yüklediğimiz bazı uygulamaların cihazlarımızın ekranlarına anlık bildirimler gönderdiğini görüyoruz.Reklam amaçlı bildirimler arka arkaya geldikçe rahatsız edebiliyor.Bildirim çubuğu bir anda dolabiliyor.Bildirimler genelde ücretsiz uygulamalar yükledikten sonra gelmeye başlıyor.Bildirimler ekranda hem kalabalık yapıyor hemde temizlemek zaman kaybına yol açıyor.

Reklam amaçlı gelen zamansız bildirimler

Reklam amaçlı gelen bildirimler

2012-12-28-09-47-48-1

Eğer Android 4.1 Jelly Bean sürümünü kullanıyorsanız spam bildirimleri engelleyebiliyoruz.Önceki Android sürümlerinde bildirim kontrolü bulunmuyor.Jelly Bean kullanan cihazlardan bir kaç tanesini sayacak olursak Note 2,Galaxy S3,Galaxy S3 mini,Htc One X ilk aklıma gelenlerden.

Ayarlar–>Uygulama yöneticisi menüsüne giriyoruz.Cihazımıza yüklediğimiz uygulamaları gördüyoruz.Bu ekrandan bildirim göndermesini istemediğimiz uygulamayı seçip “bildirimleri göster” onayını kaldırıyoruz.Böylece bu aşamadan sonra uygulama bize bildirim gönderemiyor.

2012-12-28-10-07-24-1

Facebook,twitter,instagram,mail vs gibi uygulamaların bildirimlerini kapatmamakta fayda var.Yoksa hesaplarınza ait yorumlar telefonunuza ulaşmaz.Yani bütün uygulamaların bildirimlerini kapatmamakta fayda var