iPhone, iOS, Android, Samsung, Huawei, LG, Sony, HTC incelemeler ve ipuçları

Çok akıllı telefonlar hayatımızda. iBeacon nedir?

Çok akıllı telefonlar hayatımızda. iBeacon nedir?

Şimdi bir durup düşündüm de akıllı telefonumla yaptıklarımı.. Resmen elim ayağım olmuş. Gün geçtikçe daha da gelişen bu cihazlar daha fazla kitleye ulaşmayı başarıyor. Gelişen sosyal medya uygulamaları ve mobil oyunlar bu cihazları rakipsiz kılıyor.

Neredeyse tüm sektörler mobil cihazların marketlerine birer birer uygulamalarını yerleştirip,kullanıcılara sundular. Dergi sektöründen çocuk maması sektörüne kadar. Nedenine gelince: Bu cihazların hitap ettiği yaş grubu yada belli bir iş alanı olmadığı için 7 den 70 e herkesin cebinde. (elinde mi demeliydim?) Eskiden akıllı telefon dediğimiz zaman hele birde Q klavyesi varsa “Bu tam bir  iş telefonu,iş adamlarına göre” yorumu yapılırdı.Gelişen mobil işletim sistemleri sayesinde bu bakış açısı değişti. Artık akıllı telefonlar öğrenciye de iş adamına da ev hanımına da hitap ediyor. Basküle çıkıyorsunuz kilonuzu akıllı telefonunuza gönderiyor,koşu yapıyorsunuz,bisiklete biniyorusunuz harcadığınız kalori telefonunuzun ekranında, yaptığınız km akıllı saatinizde yada bilekliğinizde.  Akıllı telefonların aksesuar dünyası da oldukça gelişti.

Gideceğimiz sinema salonunun konforlu olup olmadığından tutunda, sinemadan çıkınca civarında güzel bir kahve içebileceğimiz mekanları akıllı telefonlarımızdaki uygulamalar sayesinde kolayca öğrenebiliyoruz. Akıllı telefonlarımız hayatımızı kolaylaştırmaya devam edecek. Otomobillerimizi ve evlerimizi kontrol etmek için bugün kullanılabilen teknolojiler yaygınlaşacak ve birçok kişi telefonlarından evine ve otomobiline müdahale edebilecek. Audi’nin bu konuda bazı çalışmaları var. Akıllı telefon ile komut vererek aracın kendi kendini park etmesi yada park yerinden aracı çağırmak mümkün oluyor.

 

Akıllı telefonları akıllı yapan aslında kullanılan işletim sistemleri. Apple iOS,Google ise Android ile sektöre hakim durumdalar. Microsoft ise Windows Phone işletim sistemi ile bu oyuna sonradan katılan oyuncu oldu. Üç işletim sisteminde de size gün içinde yardımcı olacak dijital asistanlar var.iOS “Siri” ile,Android “Google Now” ile Microsoft ise “Cortana” ile sizin isteklerinize cevap veriyor. Hiçbiri Türkçe desteklemiyor. Fakat en yakın zamanda Apple’ın Siri’si Türkçe destekleyecek diye umuyorum.

 

Açıkçası bu işi en yapan asistan Siri. Cihazınız da yapmak istediklerinizi Siri ye söylüyorsunuz sizin yerinize yapıyor. ”Alarmı saat 07 ye ayarla,eve navigasyon başlat, Babama eposta göndermek istiyorum” gibi istekleriniz kolaylıkla yapabiliyor. Bu kadarla sınırlı değil. Siriyi rakiplerinden ayıran fark ise sohbet edebiliyor olmanız.”Off bugün çok yoruldum” dediğiniz zaman “İstersen bu yakınlarda kahve içebileceğin bir yer var mı bakabilirim?” cevabı alabiliyorsunuz. Siriyle sohbet oldukça keyifli. Aranızda tartışma yaşayabilirsiniz ve  bir bakmışsınız Siri sizle konuşmuyor,sadece ekrana yazıyor. Siri önümüzdeki sene Türkçe destekler ve bu sayede Apple kullanıcıları cihazlarından çok daha fazla keyif alırlar.

iBeacon

iOS7 işletim sistemi ile gelen bu yeni özellik  alışveriş alışkanlıklarımızı değiştirecek gibi görünüyor. Bluetooth 4.0  desteği ile çalışan sistem küçük iBeacon vericilerinin iPhone ve iPad lere gönderdiği bildirimler ile çalışıyor.

Örneğin X markanın iBeacon uygulamasını cihazınıza yüklediniz. X markaya ait mağazanın yakınına geldiğinizde mağazadaki Bluetooth vericiler sayesinde ekranınıza kampanya duyuruları,tanıtımlar yada sadece size özel alışveriş seçenekleri gelebilir. Bluetooth 4.0 Low Energy,yani düşük güç tüketimi sayesinde neredeyse pilinizi hiç tüketmeyecek şekilde çalışıyor.

Duvarda iBeacon vericiyi görüyoruz.

Duvarda iBeacon vericisini  görüyoruz. (kaynak: computerworld.com)

iPhone 5S ile gelen Touch ID,yani parmak izi sensörü bu sisteme dahil olacak. iOS8 ile Touch ID PayPal ödeme sistemini kullanabilir hale geliyor. Bir senaryo ile açıklayalım; Stada gittiniz maç izliyorsunuz (hangi stad olduğuna siz karar verin) Stadyumun belirli noktalarında olan iBeacon vericileri size bildirimler gönderiyor. “Size özel kampanya! Yeni sezon formamız X TL!” Satın almak için parmak izi sensörüne parmağımızı dokunduruyoruz,  PayPal hesabımızdaki paramızdan ödeme emrini vermiş oluyoruz. Sonrasında adresimize formanın gelmesini bekliyoruz.

Bu yazıda bahsettiğimiz gibi aksusuvarlar ve yazılım özellikleri geliştikçe akıllı telefonların kullanım alanları çok daha genişleyecek. Bakalım daha neler göreceğiz..

Facebook Yorumları

Facebook Yorumu

Bir Cevap Yazın