Arka planda çalışan uygulamalar telefonumda internet kullanır mı? Android-iOS

Akıllı telefonlarımızda bin bir çeşit uygulamalar yüklü ve kullanıyoruz.Peki bu uygulamaları kullanmadığımız zaman acaba internet paketimizden tüketiyor mu? İnternetimizi biz farkında olmadan bitiriyor mu? Bu yazımızda bu soruyu cevaplıyoruz.


Dikkat: İnternet kullanmasın diye açık olan uygulamaları arka plandan siliyorsanız bu yöntem hiç bir işe yaramaz. Siz telefonum hızlansın, internet harcamasın diye açık olan uygulamaları tek tek silseniz de uygulamalar interneti arka planda kullanmaya devam eder. Çünkü internet kullanımı ile ilgili ayarlar ve izinler farklı ekranlardan ayarlanıyor. Kısaca değinelim..


Android işletim sistemine sahip bir akıllı telefon kullanıyorsanız Ayarlar menüsünde “Ağ ayarları” kategorisinde “Veri kullanımı” içerisine girdiğinizde hangi uygulamanın ne kadar internet kullandığına dair bilgiler göreceksiniz. Bu ekranda arka planda uygulama kullanımını tamamen kapatabilir veya tek tek uygulama seçerek uygulamalara izin verebilirsiniz.

Örneğin LG telefonumuzda ayarlara bakalım:

Bu ekranda Google Play uygulamasının 17,84 mb internet kullandığını görüyorum. Bu uygulamanın internet kullanmasını istemiyorsam içerisine girip yetkisini kaldırmam yeterli. Eğer istersem yukarıdaki kutucuktan “Arka plan verilerini kısıtla” işaretleyerek tamamen arka plan interneti kapatabilirim. Böylece hiçbir uygulama ben uygulamayı açıp kullanmadıkça internet harcayamaz duruma gelir.
Android işletim sistemi kullanan diğer bir telefon olan Note 5 ayarlarında yine aynı şekilde istediğimiz gibi ayarlayabiliyoruz.
iOS işletim sisteminde mantık yine aynı. Ayarlar–>Genel–>Arka Planda Uygulama Yenile menüsünden istediğimiz ayarları değiştirebiliyoruz. Hangi uygulamanın arka planda internet kullanıp kullanmayacağına uygulamanın önemlilik derecesine göre karar verebilirsiniz.
Yukarıda bahsettiğimiz gibi telefonlarınızın internet kullanımını kontrol altına almak için bu ayarları gözden geçirmek yeterli olacaktır. Bu işlem hem internet paketinizi daha tasarruflu kullanmanızı hemde telefonunuzun pil verimliliğini önemli ölçüde etkileyecektir.