iPhone, iOS, Android, Samsung, Huawei, LG, Sony, HTC incelemeler ve ipuçları

Arka planda çalışan uygulamalar telefonumda internet kullanır mı? Android – iOS

Arka planda çalışan uygulamalar telefonumda internet kullanır mı? Android – iOS

Akıllı telefonlarımızda bin bir çeşit uygulamalar yüklü ve kullanıyoruz.Peki bu uygulamaları kullanmadığımız zaman acaba internet paketimizden tüketiyor mu? İnternetimizi biz farkında olmadan bitiriyor mu? Bu yazımızda bu soruyu cevaplıyoruz.

Dikkat: İnternet kullanmasın diye açık olan uygulamaları arka plandan siliyorsanız bu yöntem hiç bir işe yaramaz.  Siz telefonum hızlansın, internet harcamasın diye açık olan uygulamaları tek tek  silseniz de uygulamalar interneti arka planda kullanmaya devam eder. Çünkü internet kullanımı ile ilgili ayarlar ve izinler farklı ekranlardan ayarlanıyor. Kısaca değinelim..

Android işletim sistemine sahip bir akıllı telefon kullanıyorsanız Ayarlar menüsünde “Ağ ayarları” kategorisinde “Veri kullanımı” içerisine girdiğinizde hangi uygulamanın ne kadar internet kullandığına dair bilgiler göreceksiniz. Bu ekranda arka planda uygulama kullanımını tamamen kapatabilir veya tek tek uygulama seçerek uygulamalara izin verebilirsiniz.

Örneğin LG telefonumuzda ayarlara bakalım:

LG - arka plan uygulamalar

LG – arka plan uygulamalar

Bu ekranda Google Play uygulamasının 17,84 mb internet kullandığını görüyorum. Bu uygulamanın internet kullanmasını istemiyorsam içerisine girip yetkisini kaldırmam yeterli. Eğer istersem yukarıdaki kutucuktan “Arka plan verilerini kısıtla” işaretleyerek tamamen arka plan interneti kapatabilirim. Böylece hiçbir uygulama ben uygulamayı açıp kullanmadıkça internet harcayamaz duruma gelir.

LG G4 uygulama internet izni

LG G4 uygulama internet izni

Android işletim sistemi kullanan diğer bir telefon olan Note 5 ayarlarında yine aynı şekilde istediğimiz gibi ayarlayabiliyoruz.

Samsung Note5 uygulamaların internet izni

Samsung Note5 uygulamaların internet izni

iOS işletim sisteminde mantık yine aynı. Ayarlar–>Genel–>Arka Planda Uygulama Yenile menüsünden istediğimiz ayarları değiştirebiliyoruz. Hangi uygulamanın arka planda internet kullanıp kullanmayacağına uygulamanın önemlilik derecesine göre karar verebilirsiniz.

iPhone arka plan internet kullanımı

iPhone arka plan internet kullanımı

Yukarıda bahsettiğimiz gibi telefonlarınızın internet kullanımını kontrol altına almak için bu ayarları gözden geçirmek yeterli olacaktır.  Bu işlem hem internet paketinizi daha tasarruflu kullanmanızı hemde telefonunuzun pil verimliliğini önemli ölçüde etkileyecektir.

Facebook Yorumları

Facebook Yorumu

5 yorum

  1. Rica ederiz

  2. Arka plan verisi kisitlamasini actim ve mobil veriyide actim ama android os interneti kullandi ve kontor yine gitti diger bütün uygulamalar calismayi durduryor ama android os durdurmadi yani akilli telefonlarda facebook ve twiter paketi olmuyor ilginiz icin tesekkurler

  3. Uygulama üzerinden herhangi problem olmuyor sadece android kullanir mi diye kusku ediyorum anlattiginizin simdi testini yaptim mesela arka plan verisini kisitladim ve suan bir wifi agina bagliyken diger telden kendime mesaj gonderdim whatsap uzerinden mesaj gelmedi ama ben uygulamaya girince geliyor sonra hava durumuda yine ayni sekilde simdi sadece android os kullair mi sorusu kafama takildi

  4. Evet, doğru. Operatörünüz facebook paketini “mobil.facebook” sayfası üzerinden kullanım içinmi sağlıyor yoksa facebook uygulaması üzerinden mi sağlıyor burası önemli.

  5. samsung galaxy j7 kullanicisiyim sinirsiz facebok ve twiter +25 mb paketini yaptim mobil veriyi acinca o 25 mb internt hemen bitti mobil veriyi acmazsam da faceye giremiyordum boylece kontorum gitti simdi ben arka plan verisini kisitla secenegi aktif edersem o 25 mb internet gitmez degil mi cunku sizinde yazdiginiz gibi sectigim uygulama harici hicbir sey interneti kulanmaz degil mi cunku android hava durumu widgetleri ve diger uygulamalar mobil veriyi acinca hemen internetim bitti yani kendimi anlatabilmisimdir umarim

Bir Cevap Yazın