Android telefonlarda Whatsapp Bildirimleri kontrolü-ayarları nasıl yapılır?

Android işletim sisteminin yeni versiyonları 5 Lollipop, 6 Marshmallow, 7 Nougat ile beraber köklü değişikliklere gidildi. Bu değişimlerden biri “Bildirimler” oldu. Biz kullanıcılar uygulamalardan gelen bildirimleri artık daha detaylı ayarlayabiliyoruz.


Gün içinde en çok kullandığımız uygulamaların başında sanırım Whatsapp geliyor. Günlük mesaj trafiği içinde gelen mesajlar çoğu zaman kilitli ekrana düşüyor ve gizli kalmasını istediğimiz, başkalarının görmesini istemediğimiz mesajlar kilitli ekranda başkaları tarafından görülebiliyor. Bu ayarları nasıl değiştirebileceğimize bakalım.


“Ayarlar–>Bildirimler” seçip bildirim ayarlarına geçiyoruz. Bazı markalarda “Uygulama Bildirimleri” adıyla “Uygulama Ayarları”menüsünde bulabilirsiniz. Bu alttaki resimde görüldüğü gibi burada bildirimleri “kapatma-açma” yapabiliriz. Yani bildirim almak istemediğiniz bir uygulama var ise buradan kapatabilirsiniz.


Fakat biz sağ üstteki “Gelişmiş” menüsüne dokunuyoruz.

“Gelişmiş” menüsünden sonra açılan ekranda “Whatsapp” uygulamasını buluyoruz. Alfabetik listelendiği için alt kısımlarda bulabilirsiniz.

Whasapp içerisinde uygulamanın bildirim ayarlarını değiştirebiliyoruz. Alttaki resimde gördüğünüz gibi “Kilit ekranında gizle” açık yaparsanız cihazınız uykudayken, yani ekran kilitli iken whatsapp dan gelen bildirimleri göstermez.

Bunu seçtiğinizde gelen bildirimleri sizde göremezsiniz. Biz bunun yerine “Kilit ekranında içeriği gizle” açarsak bildirimleri görünür, fakat gönderilen mesajların içeriği gizlenmiş olur.

Hemen alttaki görselde gördüğünüz gibi ayarları yaptığınızda, cihaz kilitliyken bildirimler yine gelecek, mesajın geldiğini görebileceksiniz, ancak mesajın içeriği gizlenmiş olacak. Böylece etrafınızdaki meraklı gözlerden biraz olsun mesajlarınızı korumuş olacaksınız.
Konu hakkında sormak istedikleriniz olursa lütfen alttaki yorum kısmından merak ettiklerinizi sorabilirsiniz.