Telefonumun pili çok çabuk bitiyor ne yapabilirim?

Akıllı telefonlarımızın pillerinin hızlıca tükenmesine neden olan birçok neden var. İçinde yüklü olan uygulamalar, ekran parlaklığı, işletim sisteminin yazılım versiyonu, hatta kullandığınız operatör bile pilinizin daha çabuk tükenmesine neden olabiliyor.

Bu gibi senaryoların dışında bahsedebileceğimiz başka bir konu bataryanın zaman geçtikçe performansını kaybetmesi. “Önceleri daha geç şarjım bitiyordu, şimdi akşam 6 olmadan şarj bitiyor” gibi cümleler duymuş veya söylemiş olabilirsiniz. Telefonu devamlı şarjda tutmak, sık aralıklarla şarjdan alıp geri şarja takmak, yarım şarjlarla idare etmek, yoğun telefon kullanımı gibi konular telefonlarımızın batarya performansını günden güne düşürür. Bu durumda gelinen nokta, öğlen olmadan bile telefonunuzun pili bitme noktasına gelebilir. Artık bu durumda dönüş olmayabilir. Telefonunuzun bataryasını değiştirmek durumunda kalabilirsiniz.

Batarya performansının düşmeye başladığını fark ettik. Gözle görülür şekilde pil yüzdesi düşmeye başladı. Peki ne yapmalıyız?

Pil tamamen bitsin.Telefon kapansın. Telefon kapalı şekilde %100 şarj ediyoruz. Fakat telefonunuz iPhone ise otomatik açılacaktır. Yapacak bir şey yok :)

Tam doldurduğumuz pili yine tam olarak bitiriyoruz, tekrar %100 dolduruyoruz.

Pilini bu şekilde 4-5 defa tam doldurup tam bitirmeye dikkat edelim. Bu döngü pilinizi ilk günkü haline getirmese de biraz olsun yenileyecektir. Performansını fark edeceksiniz.

Daha sonraki kullanımlarını da ise en azından 15 günde bir kez pili tam bitirip tam doldurma yaparsanız pilin performansına olumlu etki edecektir.

Yorumlar

Henüz bir yorum yapılmamış.

Yorumunuz

Scroll