iPhone veya Android telefondan fotoğrafları bilgisayara kopyalamak

Akıllı telefonlarımızın belkide en fazla kamera özelliklerini kullanıyoruz. Binlerce fotoğraf ve videodan oluşan içeriklerin telefonlarımızın hafızasında saklanması riskli. Ara sıra telefonlarımızın hafızasındaki fotoğrafları ve videoları bilgisayarımıza veya bir harici diske aktarmak, telefonumuz bozulduğu zaman ortaya çıkan fotoğrafların silinme riskini ortadan kaldıracaktır. Bu yazıda hem Android hemde iPhone için fotoğrafları aktarmayı görüyoruz.

iPhone’umun içindeki fotoğrafları bilgisayarıma nasıl aktarırım?

Öncelikle şarj kablomuz olan USB Lightning kablomuzla bilgisayarımız ve iPhone’un bağlantısını sağlıyoruz. Kabloyu taktıktan sonra telefonumuzun ekran kilidi varsa kilidi açıyoruz. Ayrıca iPhone ekranında “bilgisayara güven” sorusu çıkacaktır. Onayını verdikten sonra devam ediyoruz :)

Güven onayını verdikten sonra karşımıza açılan pencere: Burada “Tesla” yazan kısımda kendi telefonunuzun ismini göreceksiniz.
“Dosyaları görüntülemek için aç” seçiyoruz. Devam ediyoruz. Bu işlemle iPhone’un dahili hafızasına girmiş oluyoruz. Fakat sadece film rulosundaki içerikleri görebileceğiz. Ayrıca “Bilgisayarım” ‘a çift tıklarsanız “Taşınabilir aygıt” olarak iPhone’u görebilir, açabilirsiniz. Üstteki resimden ayrı olarak bir diğer seçeneğiniz “taşınabilir aygıt” üzerinden erişim yöntemidir.
DCIM klasörü çıkacak karşımıza. Açıyoruz.
Açılan klasör artık fotoğraflarımızın olduğu klasör olacak :)

100APPLE klasörünün içinde fotoğrafları ve videoları görebilirsiniz. Ayrı ayrı birçok listelenmiş klasörler de görebilirsiniz. Fotoğraflar bu klasörlerin içinde :) 100Apple klasörü içindeki fotoğrafları kopyala yapıştır yöntemiyle harici diskinize yada bilgisayarınıza kopyalayabilirsiniz. 100Apple klasöründe sadece film rulosundaki içeriklerin olduğunu unutmayın.

Android telefonumdaki fotoğrafları bilgisayarıma nasıl kopyalarım?

USB kablosu ile telefonumuzun bilgisayara bağlantısını sağladıktan sonra güven sorusu ile Android işletim sisteminde de karşılaşıyoruz. “İzin ver” seçip devam edelim.

Sonraki adımda “aygıtı aç” seçiyoruz.
Karşımıza birçok klasör barındıran bir pencere açılacak. Bu ekranda “DCIM” klasörünü buluyoruz. Çünkü fotoğraflarımız ve videolarımız DCIM klasörünün içindeki “Camera” klasöründe. Burada dikkat etmemiz gereken konu bu klasör içinde sadece kamera ile çektiğiniz fotoğraflar ve videolar var. Başka uygulamalar ile alıp gönderdiğiniz veya kaydettiğiniz fotoğraflar varsa klasörlerde o uygulamayı bulup içine bakmanız yeterli. Mesela WhatsApp klasöründe uygulama üzerinden alıp gönderdiğiniz fotoğraf ve videoları bulabilirsiniz.
DCIM klasörü içindeki fotoğrafları ve videoları kopyala yapıştır yöntemiyle harici diske veya bilgisayara kopyalayabilirsiniz.