Mail Drop nedir? Nasıl kullanılır?

Eposta üzerinden iş takibi ve iletişim günümüzün vazgeçilmez iletişim yöntemi olmakla birlikte birçok servis, uygulama vs. altyapılarına eposta adreslerimiz ile kayıt oluyoruz. Artık neredeyse tüm eposta trafiğimizi akıllı telefonlarımızdan yönetiyoruz. Bu yazımızda iPhone ve iPad için olan eposta kullanımında büyük kolaylık sağlayan Mail Drop özelliğinden bahsediyoruz.

Gün içinde eposta trafiğimiz çok yoğun olabiliyor ve boyutları büyük dosyalar alıp gönderebiliyoruz. Fakat boyutu yüksek olan dosyalar bazen sorun olabiliyor. Eposta sağlayıcınızın altyapısı belli büyüklüklere kadar ekli dosya göndermeye ve almaya izin veriyor. Hatta siz gönderebilseniz bile karşı taraf boyut sınırına takılabilir ve ekli dosyayı alamayabilir. Bu durumda Mail Drop yardımımıza koşuyor :)

Boyutu yüksek belgeler, videolar, fotoğrafları vs. eposta ile göndermek istediğimizde ekrana alttaki uyarı çıkıyor.

Mail Drop ile bir seferde en fazla 5GB ekli mailler gönderebiliyoruz. Gönderdiğimiz eposta içerisindeki eklerin tümünü karşı tarafın indirebileceği iCloud bağlantılı link bulunuyor. Linke tıklayınca dosyalar tek hamlede indirilebiliyor.

Apple bize Mail Drop kullanımı için ücretsiz 1 TB Mail Drop alanı veriyor. Gönderdiğimiz maildeki link 30 gün boyunca canlı kalıyor. Karşı taraf bu link üzerinden 30 gün boyunca istediği zaman ekleri indirebilir. 30 gün sonra otomatik olarak siliniyor.

  • Gönderdiğimiz eposta ekleri en fazla 5GB olabilir.
  • Ücretsiz 1 TB Mail Drop alanı.
  • 30 gün süresince ekler indirilebiliyor.