AirDrop nedir? Nasıl kullanılır?

Mail Drop ile ilgili yazımızdan sonra şimdi de AirDrop dan bahsediyoruz. iOS işletim sisteminin bir özelliği olan Air Drop iPhone, iPad ve iPod Touch cihazları arasında fotoğraf, video, kişi, konum vs gibi içerikler paylaşmaya yarıyor. AirDrop ile gönderip aldığımız fotoğraflar ve videolar çözünürlüğünü kaybetmeden, görüntü kalitesini kaybetmeden kullanılıyor. Whatsapp yada benzeri uygulamalar ile gönderilen içerikler boyutları düşürülerek gönderildiği için kalite kaybı oluşuyor.

AirDrop’u açınca wifi ve bluetooth’un otomatik olarak aktif olduğunu göreceksiniz. Çünkü iki iPhone birbirlerini tanımak için bluetooth ile bağlantı kuruyorlar. Burada bir güvenlik protokolü oluşturuluyor. Güvenlik sağlandıktan sonra wifi aracılığıyla aynı VPN gibi özel bir tünel açarak veri paylaşımını gerçekleştiriyorlar. Apple güvenlik ile ilgili hassasiyetini sürdürmeye devam ediyor.

AirDrop hangi cihazlarda çalışır?

  • iPhone 5 veya sonraki modellerde,
  • iPad (4. nesil) ve sonrası modellerde,
  • iPad mini ve sonrası modellerde,
  • iPad Pro,
  • iPod touch (5. nesil) ve sonraki modellerde çalışıyor.

Ekranın alt tarafından yukarı çekerek ekrana getirdiğimiz Denetim Merkezinden AirDrop’u açıp kapatabiliyoruz.

AirDrop seçeneklerinde “Herkes, Sadece kişiler, Kapalı” mevcut. “Sadece kişiler” yaparsanız kişilerinizde kayıtlı olan isimlerden veri alabiliyorsunuz. “Herkes” seçtiğinizde ise herhangi bir kısıtlama yok. Göndermek istediğiniz veriyi paylaşmak istediğinizde AirDrop alanında karşı tarafın iPhone’u görünecek.
Gönderim yapmak istediğiniz diğer telefon açık olmalı. Uyku modunda olursa sizin ekranınızda listelenmez. Kısa bir süre sonra alttaki görselde olduğu gibi AirDrop alanında karşı cihaz görünecek. Dokunarak gönderimi başlatıyoruz.
Gönderdiğimiz kişi içeriği kabul ettiği zaman çoook kısa bir süre içinde kendi cihazında içeriği görebiliyor. AirDrop gerçekten oldukça hızlı çalışıyor.