iPhone, iOS, Android, Samsung, Huawei, LG, Sony, HTC incelemeler ve ipuçları

iTunes ile bilgisayara iPhone yedekleme – backup nasıl yapılır? Güncel

iTunes ile bilgisayara iPhone yedekleme – backup nasıl yapılır? Güncel

 

iTunes bilgisayar için olan alışması zor fakat alıştıktan sonra kullanımı gayet kolay olan bir programdır. iPhone ve iPad gibi iOS işletim sistemi ile çalışan cihazlarımızı iTunes ile yedek alıyor veya pc senkronizasyonu yapıyoruz. Bu yazımızda iPhone yedekleme-backup nasıl yapılır ve hangi içerikler yedekleniyor bunlardan bahsedelim.

Öncelikle bilgisayarınızda iTunes yüklü olması gerek. Yüklü ama güncel değilse güncelleyelim. Yüklü değilse  Google’a  “iTunes download”  yazarak Apple’ın kendi sayfasından indirebilirsiniz. iPhone yedekleme nasıl yapılır bir bakalım.

Lightning kablomuzu bilgisayarımıza ve iPhone’a takıyoruz. iTunes açık değilse kendi açılır. Açılmazsa biz açalım. Alttaki resimdeki uyarıyı “Sürdür” diyerek onaylıyoruz. iPhone’un ekranında da uyarı çıkabilir, kontrol edelim ve onaylayalım.

iTunes ile iPhone backup

 

iTunes ile iPhone bağlantı yapıldıktan sonra otomatik yedekleme yapar. iTunes ekranında üst kısımda bir ilerleme çubuğu görürsünüz. Hangi işlem yapılıyorsa orada bilgi amaçlı olarak görürüz. Alttaki resimdeki gibi..

iPhone pc yedekleme

 

Olur ya elektronik ortam, bilgisayar, iPhone bunlar elektronik cihazlar. Ara sıra ne yapacaklarını şaşırıyorlar 🙂 Bu durumda biz kendimiz yedekleme yapmak istiyoruz. Alttaki resime bakalım.

 

Kırmızı halka içindeki iPhone simgesine tıklıyoruz, iPhone’un bilgilerine erişeceğiz.  Bu sayede yedekleme yapabileceğimiz ekrana ulaşıyoruz. Karşımıza alttaki ekran çıkacak.

 

iPhone yedekleme ayarları

Bilgisayara yedekleme yapabilmek için “Bu bilgisayar” seçili olması gerekli. Sağ tarafta “Şimdi Yedekle” düğmesine tıklıyoruz ve yedeklemeyi başlatmış oluyoruz. Eğer yedeklemeyi şifrelemeyi seçerseniz unutmayacağınız bir şifre belirleyin çünkü şifreyi hatırlamazsanız aldığınız yedeği asla tekrar yükleyemezsiniz.

Bilgisayarınızda hangi yedekler var?  Veya yedek alınmış mı?  Nereden kontrol edeceğimize bakalım.

iTunes üst menülerinde “Dosya, Düzen, Parça, Görüntü, Denetimler vs.” gibi menüler var.

Düzen–>Tercihler seçip açılan ekrandan “Aygıtlar” sekmesine geliyoruz.

Burada görüldüğü gibi hangi iPhone yada iPad ne zaman yedek alınmış, saat kaçta yedeklenmiş gibi detaylar var. Eğer bu listede cihazınızı görmüyorsanız yedek alınmamış demektir. Bu listede kullanmadığınız cihazlarınız var ise, seçip “yedeklemeyi sil” yaptığınızda bilgisayarınızın hafızasında yer açmış olursunuz 🙂

Yeni bir iPhone almış olabilirsiniz, yada telefonunuz arıza yapmış, teknik servisten gelmiş olabilir. Daha önce aldığımız yedeği geri nasıl yükleyeceğimize bakalım.

Yedek geri yükleme

 

“Yedeklemeyi Geri Yükle” seçerek işlemi başlatıyoruz.

Yedekten yükleme

Bilgisayarınızda hangi cihazların yedeği bulunuyorsa sizden seçmenizi isteyecek. Hangi yedeği yükleyecekseniz bu ekrandan seçiyoruz.

Geri yükleme yapıldıktan sonra kişiler, tüm ayarlarınız, fotoğraflarınız vs kısaca telefonunuzda ne varsa geri yüklenecek. Yedekleme yaptığınızda iPhoneda hangi uygulamalar yüklü ise cihazınız açılınca, uygulamalar indirilmeye başlayacak.

 

Facebook Yorumları

Facebook Yorumu

Bir yorum

  1. Bilgi için Çok Teşekkürler, Emeğinize Sağlık.

Bir Cevap Yazın