iPhone, iOS, Android, Samsung, Huawei, LG, Sony, HTC incelemeler ve ipuçları

iCloud Anahtar Zinciri nedir? Nasıl kullanılır?

iCloud Anahtar Zinciri nedir? Nasıl kullanılır?

iCloud anahtar zinciri nasıl kullanılır?

Kullanıcı adı ve şifre.. Haydaa! O kadar çok şifre var ki acaba hangisi 🙂 Düşündünüz mü hiç kaç tane  kullanıcı adı ve şifreye sahipsiniz? Uygulamalar, epostalar, forum üyelikleri,web sayfaları, sosyal medya hesapları diye gider bu liste..  Hangi şifremi belirlemiştim? Kullanıcı adım neydi? gibi soruları sıklıkla kendimize soruyoruz 🙂

iCloud Anahtar Zinciri sayesinde bu karmaşadan kurtuluyoruz.

Ayarlar–>iCloud–>Anahtar zinciri menüsünden sistemi aktif hale getirebilir veya kapatabilirsiniz.  Sistemi kullanmak için aktif hale getirmek yeterli olacaktır. Sonrasında nasıl çalışıyor bir bakalım.

Bir web sayfasında oturum açmak için kullanıcı adı ve şifre  girdiğinizde, ekrana bilgilerinizi Anahtar Zincirinde saklamak isteyip istemediğiniz gelecek. Eğer onaylarsanız ister iPad olsun ister Mac bilgisayar olsun ister başka bir iPhone olsun anahtar zincirinde sakladığınız sitenin kullanıcı adı ve şifre bilgileri, hangi cihazdan girerseniz girin otomatik olarak giriş yapabileceksiniz. Tabi diğer cihazlarınızda da anahtar zincirine izin verdiyseniz giriş yapabilirsiniz. Anahtar zinciri için yetki vermediğiniz cihazlarda kullandığınız parolalar ve şifreler güncellenmeyecek, yani kullanılmayacaktır.

      web sayfasında anahtar zinciri kullanımı

iCloud ve Anahtar Zinciri için kullanılan güvenlik yöntemi nedir?

Apple anahtar zincirinde sakladığınız bilgileriniz için  256bit AES şifreleme kullanıyor. Farklı şifreleme metodu olarak ayrıca anahtar çevreleme ve eliptik eğri asimetrik şifrelemesi metodu  kullanılıyor. (AES – Advanced Encryption standard – Gelişmiş şifreleme syandardı) Diğer iCloud servisleri için ise 128bit AES ve SSL güvenlik standardları kullanılmakta.

Kredi kartı bilgilerinizi  anahtar zincirinde saklayabiliyorsunuz. Fakat kartın arkasında yer alan güvenlik kodu sisteme kayıt olmaz. Bu üç haneli güvenlik kodunu alışveriş yada ödeme sırasında sizin doldurmanız gerekiyor. Sisteme birden fazla kredi kartı ekleyebilirsiniz. Ödeme sırasında hangisini kullanacağınızı alttaki görselde görüldüğü gibi seçebiliyoruz. “Kredi kartını otomatik doldur” kısmından daha önce eklediğiniz kartları görüp kullanabilirsiniz.

Kredi kartı bilgileri – iCloud anahtar zinciri

 

Ayarlar–>Safari–>Parolalar menüsünde eklediğiniz parolaları görebilirsiniz. Bu ekrandan yeni parola ekleyebilir, daha önce eklediğiniz parolalardan istediklerinizi silebilirsiniz.

Anahtar Zincirini kapatmak için:

Anahtar zincirini kapatmak, cihazınızda kullanmak istemediğinizde Ayarlar–>iCloud–>Anahtar zinciri menüsünden kapatabiliyoruz. Kapatmak istediğinizde cihazınızda kalmasını veya silinmesini seçebilirsiniz.

 

 

Facebook Yorumları

Facebook Yorumu

Bir Cevap Yazın