3D Touch nedir? Nasıl çalışır? Hangi özellikler desteklenir?

Apple, iPhone6S modeli ile birlikte iPhone’a baskıya duyarlı bir ekran teknolojisini getirdi. Mac bilgisayarlarda “Force touch” ismiyle varolan teknoloji iPhone ile 3d Touch ismiyle kullaılıyor. Bu teknoloji yazılım ile değil donanım destekli çalışıyor. Ekranın altında bulunan sensörler baskı şiddetini algılıyor ve sistem bu şekilde çalışıyor. Günden güne 3D Touch destekli uygulamalar artarken, 3D Touch özelliğini nasıl daha kullanışlı hale getirebiliriz inceleyelim.

Kullanıcı deneyimini ve basitliği ön planda tutan Apple, getirdiği bu yenilik ile iPhone’u daha fonksiyonel kılmayı başardı. Mesajlar, safari, el feneri veya bildirim merkezinden tutunda facebook’a kadar yükleyebileceğiniz binlerce uygulama ve oyun 3D Touch desteğine sahip.

3D Touch özelliğini nasıl kullanabilirim?

Ayarlar–>Genel–>Erişilebilirlik–>3D Touch menüsünde özelliğin açık olduğuna dikkat ediniz.

Ekran, uyguladığımız baskı şiddetine göre bize farklı tepkiler veriyor. Bildirimler, uygulama, mesajda gelen bir link, vs olabilir. Parmağımızı ekrana biraz bastırmak yeterli. Hafif bastırınca ön izleme yapıyor (peek), biraz daha bastırınca bildirime bağlı uygulamayı veya ekranı size açıyor (pop). Apple bu hareketlere “peek ve pop” adını vermiş.

Örneğin kilitli ekranda bildirimleriniz var. Eposta, mesaj, instagram, whatsapp vs. bildirimleri ile dolmuş taşmış olabilir. Eposta bildirimine hafif baskı uygularsanız gelen postayı biraz daha genişletip içeriği okumanıza imkan sağlayacak ve altında “okundu işaretle” “çöpe at” gibi seçenekler sunacaktır. Şöyle bir göz atıp, okundu yapabilirsiniz. Bu size daha sonra postalarınızı kontrol ederken zaman kazandıracaktır. Diyelim ki kilitli ekranda Whatsapp bildirimleriniz var. Yine ekrana hafifçe bastırırsanız whatsapp’a hiç girmeden, cihazın kilidini açmadan direk kilit ekranından cevap yazabilirsiniz. Kullanımı oldukça hızlandıran bu özellikleri alışkanlık edinirseniz cihazınızın bataryasının daha uzun süre dayandığını fark edeceksiniz.

Ayrıca klavye üzerinde iken hafif bastırınca imleci parmağınızla kontrol edebiliyorsunuz. Benim en çok kullandığım ve hoşuma giden detaylardan bir tanesi :) 3D touch ile ilgili diğer bir detay ise home tuşuna iki kez basınca açılan çoklu görev ekranını, iPhone’un ekranının kenar kısmına hafif baskı uygulayarak açabiliyoruz. Özellikle tek elle kullanırken çok kullanışlı oluyor.

3D Touch özelliğine sahip olan iPhone modelleri:

  • iPhone6S
  • iPhone6S Plus
  • iPhone7
  • iPhone7 Plus

Apple’ın geliştirdiği titreşim motoru olan “Taptic Engine” ekrana bastırdığımız zaman bize baskı şiddetine göre titreşim vererek geri bildirim sağlıyor. bu sayede kullanıcı deneyimi biraz daha artmış oluyor. App Store’dan yükleyebileceğiniz birçok oyun ve uygulama 3D Touch desteğine sahip.