Google Duo & Google Allo-Anlık mesajlaşma ve video görüşme uygulamaları

Kullananlar hatırlayacaktır, yıllar önce BBM (BlackBerry Messenger) rüzgarını. Akıllı telefon algısının bizlerde oluşmaya başladığı yıllardı. BBM kullandığınız zaman anlık mesajlaşmayı o yıllarda mobil olarak çok iyi deneyimliyorduk. BlackBerry cihazlar yaygınlaştıkça BBM kullanıcıları da hızla çoğalıyordu. BlackBerry servisinin bitme noktasına gelmesine birçok sebep var olsada, esas olarak son darbeyi WhatsApp vurdu.

İnternet devi Google, anlık mesajlaşma uygulaması GTalk ile daha önce şansını denedi. Fakat o yıllarda Android platformunun gelişmeye devam ediyor olması, GTalk ile Google’ın istediği başarıyı sağlayamamasına neden oldu. Anlık mesajlaşma programları bugün çok çeşitli sayılarda uygulama marketlerinde mevcut. Bu alanda WhatsApp’ın üstünlüğü tartışılmaz. Google, Duo ve Allo isminde iki yeni uygulama ile anlık mesajlaşma platformu yarışlarına devam ediyor.

Google Duo – Video görüşme imkanı sağlıyor.

Uygulamayı kullanmak oldukça basit. Çok ama çok sade bir arayüz ile çalışıyor. Video görüşmelerinde görüntü kalitesi oldukça iyi. Kişi listesinden görüşme yapmak istediğiniz kişiyi seçiyorsunuz ve aramayı başlatmış oluyorsunuz. Eğer aradığınız kişinin listesinde siz kayıtlıysanız, karşı tarafın telefonu çalarken sizin o anki görüntünüz karşı tarafın ekranında çıkıyor :) Dikkatli olun :)

Google Allo – Mesajlaşma imkanı sağlıyor.

Oldukça sade arayüzü ile kullanımı çok kolay bir uygulama. Çıkartma özellikleri, gizli mod (bir süre sonra kendini silen mesajlar) gibi özellikleri kullanabildiğimiz güzel bir uygulama. Sohbetin ne kadar süre sonra silineceğini belirleyebiliyoruz. “5 saniye, 10 saniye, 1 dakika, 1 saat, 1 gün, 1 hafta sonra sil” gibi tercihler mevcut. Gizliliğe önem verenler için seçenekleri bol.

Benim anlamadığım konu ise Google neden tek uygulama ile iki özelliği kullanmamış. WhatsApp, Facebook Messenger, Line, Viber gibi uygulamaların hepsi hem görüşme hem mesajlaşma desteği sağlıyor. Keşke iki özellik tek uygulamada birleşseydi. Fakat yinede çok sade arayüzleri ile her iki uygulama gayet güzel çalışıyor. Uygulamaları Google Play ve App Store’dan indirebilirsiniz.