iPhone, iOS, Android, Samsung, Huawei, LG, Sony, HTC incelemeler ve ipuçları

Samsung Galaxy Note 5 – S7- S7 Edge Android 7 Nougat güncellemesi özellikleri

Samsung Galaxy Note 5 – S7- S7 Edge Android 7 Nougat güncellemesi özellikleri

Samsung Galaxy Note 5’e gelen Android 7 Nougat güncellemesi Note 5’e bambaşka bir hava kattı. Sadece Note 5’e değil Galaxy S7 ve S7 Edge modelleride Nougat güncellemesini aldı. Güncelleme ile gelen özelliklerin benim çok hoşuma gittiğini açıkça söyleyebilirim. Arayüzde kullanılan ikonlarda ve bazı menülerde yapılan görsel değişiklikler güzel olmuş.

Fotoğraf efektleri  – Kamera arayüzü

Kamera arayüzü gayet hızlı çalışıyor. Ekranı sağa çektiğinizde geniş selfie, sanal çekim, canlı yayın vs seçenekleri çıkıyor. Sola çekince ise fotoğraf efektleri ekranı açılıyor. Efektler öylesine değil, fotoğrafınızı gerçekten etkili vurgular yaparak kaydedebiliyorsunuz. Ayrıca menüde indirme seçeneği var. Yeni efektler indirebiliyorsunuz.

Bildirim paneli – Araç paneli

Yukarıdan aşağıya çektiğimiz zaman gelen bildirim ekranı ve ikonlar tamamen yenilenmiş. Eskisine göre çok daha modern ikonlar kullanılmış.

Nougat araç paneli

Game tools

Note 5, S7 gibi telefonlar üst seviye performans telefonları olduğu için oyun severlerinde tercih ettiği telefonlar oluyor. Oyun severlerin seveceği özellikler geldi. Oyun oynarken kullanılabilecek bazı araçlar aktif hale geliyor.

Game tools – Android 7 Nougat

Çözünürlük ayarı

Uzun zamandır beklediğim özellik sonunda geldi. Akıllı telefonların ekran çözünürlüğü oldukça yüksek. Ekran en fazla pil tüketen unsurlar içinde olduğuna göre çözünürlüğü düşürmek pil tüketimini düşürmeye yardımcı olacaktır. 2K ekranlar üst seviye telefonlarda artık standart özellikler listesine girdi. Fakat akıllı telefonlarımızı her zaman yüksek çözünürlük gerektirecek şekilde kullanmıyoruz.

Android 7 Nougat çözünürlük ayarı

Örneğin WhatsApp, eposta, facebook, internet-sörf  gibi uygulamalar kullanım alışkanlıklarımızın büyük kısmını oluşturuyor. Demek istediğim artık ben telefonumun ekran çözünürlüğünü 1920×1080 Full HD çözünürlükte kullanıp  film, video, yada yüksek çöznürlüklü bir oyun oynayacağım zaman çözünürlüğü 2K ayarlayacağım. Böylece pil tüketimini azaltmış olacağım. Note 5 ekranı daha küçük olsaydı 1280×720 tercih edebilirdim.

Mavi ışık

iOS ile tanıştığımız ekrandaki mavi ışık azaltmaya yarayan ışık filtresi özelliği Nougat özellikleri arasında. Ekranda mavi tonları azaltıp daha fazla sarı tonlara ağırlık vermeye yarayan bu ayar hem gözlerimizin yorulmamasına hemde gece kullanımında uyku problemlerini engellemeye yardımcı oluyor. Mavi ışığın uykuya dalmayı geciktirdiği daha önce açıklanmıştı. Gün batımı ve gün doğumu saatlerini programladığınızda ekranınızın renk ayarı otomatik olarak bu vakitlerde değişecektir.

Mavi ışık filtresi

Performans Modu

Akıllı telefonumuzu kullanım şeklimize göre yapılandırabileceğimiz “Performans modu” ayarlarına bildirim panelinden erişebiliyoruz. Nougat güncellemesinin getirdiği ve telefonlarımızı kişiselleştirmek adına detaylı özel ayarlardan biri olmuş. Yüksek performans, oyun ve optimize şeklinde seçenekler var. Üç seçeneğinde kendi içinde ayarları var ve kişiselleştirebiliyoruz.

Nougat performans modu

 Pil tasarrufu

Akıllı telefonlar geliştikçe güç tüketimi bu oranda artıyor. Pil tasarrufu konusunda işlemciler ve işletim sistemleri özelliklerinde gerekli iyileştirmeler ve teknolojik gelişmeler sağlansa bile, özellikleri saymakla bitmeyen akıllı telefonlarımızın pilleri bir yere kadar dayanıyor.  Android 6 ile gelen “Doze” özelliği 7 sürümünde daha da geliştirildi. Doze sistemde yüklü olan uygulamaları ve kontrol ediyor. Kullanmadığımız ve boş yere güç tüketen uygulamaları en az güç tüketecek konuma alıyor. Fakat yine de yeterli gelmeyebilir. Bu yüzden güç tasarrufu menüsünde kendimize göre seçebileceğimiz ayarlamalar bulunuyor. Orta düzeyde ve maksimum olmak üzere iki farklı güç tasarruf modu var. Detaylı seçenekler mevcut. Örneğin işlemcinin gücünü kısıtlayabilir, bu sayede daha fazla güç tasarrufu yapabiliriz.

 

Ekranı ikiye bölme

Samsung kendi yazılım çözümleriyle ekranı ikiye bölerek kullanmamızı sağlıyordu. Artık Nougat sürümü ile bu özellik işletim sistemi ile gömülü geliyor. Home tuşunun solundaki dokunmatik menü tuşuna basarak arka planda açık olan uygulamaları görüyoruz. Listelenen uygulamaların sağ üst köşesinde bulunan çift pencere ikonu o uygulamanın ekranı ikiye bölerek kullanımını desteklediği anlamına geliyor. Bu uygulamaları ikiye bölünmüş ekrnda kullanabiliyoruz.

çift pencere

 

Güncelleme almak akıllı telefonlar için çok önemli. Güncelleme aldığınız sürece telefonunuz yeni özelliklere kavuşup, eksikleri ve hataları giderildiği anlamına gelir. Bu yüzden üreticilerden ricamız telefonlarımıza güncel yazılımları göndermeleri 🙂

Facebook Yorumları

Facebook Yorumu

Bir Cevap Yazın