iPhone, iOS, Android, Samsung, Huawei, LG, Sony, HTC incelemeler ve ipuçları

Android Ekran Kilidini değiştiremiyorum !

Android Ekran Kilidini değiştiremiyorum !

Telefonunuz ekran kilidini değiştirmeye izin vermiyor mu?

Android işletim sistemi ile çalışan akıllı telefonlarda ara sıra karşımıza çıkan bir sorundan bahsediyoruz. Ekran kilidi türünü model, şifre, pin, yüz yanıma seçeneklerinden birini seçmiş ve değiştirmek istiyorsunuz. Fakat ekran kilidi menüsüne girdiğiniz zaman değişiklik yapmaya telefonunuz izin vermiyor, menüler seçilemiyor.

 

Ekran kilidi menüsü

Bu durumda kontrol edilmesi gereken menü “kullanıcı tarafından yüklenen  sertifikalar” menüsü.

Ayarlar menüsü altında “Güvenlik ayarları” menüsünde “Sertifika bilgileri” ve “Yüklü sertifikalar” menüsünü bulabilirsiniz. Cihaz marka ve modeline göre menü isimleri küçük değişiklikler gösterebilir. Fakat sertifika ismi hepsinde geçiyor.

Yüklediğimiz uygulamalar, kurduğumuz mail hesapları veya bazı ziyaret ettiğimiz internet siteleri cihazlarımıza bazı sertifikalar yüklüyor. Ekran kilidini değiştirememe nedeni  sonradan yüklenen sertifikalardan kaynaklanıyor. Sertifikaları silince sorun düzeliyor.

sertifika menüsü

Bu ekranda “kullanıcı sertifikaları ve güvenlik sertifikaları” isimli menüleri kontrol ediyoruz.  Alttaki görselde boş görünüyor. Eğer yüklü sertifika olsaydı bu ekranda görünecekti. Ben sildiğim için boş görünüyor. Silmek için sertifikayı seçip menüden “sil” seçmeniz yeterli.

Kullanıcı sertifikaları varsa burada görünecek

 

İkinci bir nedeni ise “Cihaz yöneticileri”. Telefonunuza kurduğunuz eposta veya yüklediğiniz bir uygulama cihaz yöneticisi olarak atanmış olabilir ve şifreyi bu yüzden değiştirmeye izin vermiyor olabilir. Yine “Güvenlik ayarları” altında “Cihaz yöneticileri” menüsünü bulabilirsiniz.  Standart olarak yüklü gelen “Android Cihaz Yöneticisi” telefonunuzda seçili olabilir. Fakat sizin devre dışı bırakmanız gereken yönetici farklı bir isimle görünecektir. Örneğin bir uygulamanın ismi olabilir.  Gördüğünüzde size farklı geleceği için devre dışı bırakmanız gerektiğini hissedeceksiniz.

Bu ayarları eğer çok emin değilseniz kurcalamayın derim. Yanlış bir işlem yaparsanız cihazınızda sorunlara yol açabilir.

Facebook Yorumları

Facebook Yorumu

Bir Cevap Yazın